Wybierz region

Wybierz miasto

  Bombardowanie przez Internet

  Autor: Krzysztof KAŹMIERCZAK

  2000-05-19, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  GAZETA POZNAŃSKA, piątek 19.05.2000 Masowe wysyłanie listów elektronicznych paraliżuje pracę firm Bombardowanie przez Internet Sieć komputerowa Internet jest wykorzystywana do nękania osób i firm, które z ...

  GAZETA POZNAŃSKA, piątek 19.05.2000

  Masowe wysyłanie listów elektronicznych paraliżuje pracę firm
  Bombardowanie przez Internet


  Sieć komputerowa Internet jest wykorzystywana do nękania osób i firm, które z niej korzystają. Celem ostatnich ataków była sieć komórkowa Era GSM oraz producent telefonów, Ericsson.


  Co dziesiąty Polak ma dostęp do Internetu. Niemal każdy z nich korzysta z poczty elektronicznej (email). Wysłanie przy jej pomocy listu do dużej grupy osób jest proste i tanie. Do tego stopnia, że coraz częściej wykorzystywane jest przez oszustów, naciągaczy lub osoby niezrównoważone.

  Komórkowa panika

  Użytkownicy Internetu są w ostatnich dniach zasypywani ostrzeżeniami przed możliwością dzwonienia na ich koszt przez komórkę. Przed oszustami działającymi w ten sposób przestrzegają listy powołujące się na Romana K., rzekomo pracownika sieci komórkowej Era GSM. Tym, którzy nie zastosują się do jego zaleceń grozi skopiowanie karty telefonicznej i ,,niewiarygodny wzrost rachunków telefonicznych''. Autor listów informuje, że ,,oszustwo jest już rozpowszechnione na dużą skalę. Dlatego też należy przekazać ową informacje jak największej ilości osób''.

  Listy wyglądają na tyle wiarygodnie, że niektórzy ich odbiorcy faktycznie obawiają się o swoje rachunki. Biuro obsługi klientów Era GSM otrzymuje telefony z pytaniami, co zrobić by ustrzec się oszustów.

  - To złośliwy żart osoby, która chce przestraszyć użytkowników telefonów komórkowych. Roman K. nie jest naszym pracownikiem, a jego ostrzeżenia są bzdurne - oświadczył nam Robert Niczewski, rzecznik sieci Era GSM. - Mam nadzieje, że nikt nie potraktował tych fałszywych przestróg poważnie. Skopiowanie karty do telefonu komórkowego nie jest możliwe.

  Telefony za darmo

  Wiarygodnie i kusząco brzmią listy elektroniczne dotyczące promocji wchodzących na rynek telefonów komórkowych Ericsson. Wysyłane są w imieniu pracownicy działu marketingu szwedzkiej centrali tej firmy. Obiecują, że jeśli weźmie się udział w kampanii i roześle się informujący o niej list do 20 osób, to otrzyma się za darmo komórkę. Trzeba jednak spełnić jeszcze jeden warunek - kopię listu przesłać pocztą elektroniczną do wymienionej z nazwiska i adresu email Szwedki.

  - To rozdawanie telefonów komórkowych to bardzo głupi żart. Nasza koleżanka otrzymuje z jego powodu tysiące listów z różnych rejonów świata - powiedziano nam w warszawskim oddziale firmy Ericsson.

  Można stracić email

  Co grozi sprawcom bombardowania osób, firm i instytucji fałszywymi alarmami i nieprawdziwymi informacjami? Za granicą nawet więzienie, w Polsce niestety, prawo karne nie przewiduje jeszcze takich przestępstw.

  Autorzy głupich dowcipów (oraz ci, którzy je rozpowszechniają) mogą jednak być ukarani, i to dotkliwie. Wysyłanie elektronicznych listów pozostawia bowiem ślady w Internecie, które umożliwiają ustalenie ich nadawcy. W takich przypadku może on stracić swój adres email, a nawet dostęp do Internetu. Dostawcy usług internetowych karają w ten sposób tych, którzy nadużywają sieciowej wolności.  Internet

  Globalna sieć komputerowa. Składa się z milionów serwisów informacyjnych (stron www). Umożliwia korzystanie z wielu usług - najpopularniejszą z nich jest poczta elektroniczna (email).

  Jarosław Szemerluk

  Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu

  - Niestety, polskie prawo karne nie przewiduje takich przestępstw jak nękanie przez Internet, blokowane komputerów czy też rozpowszechnianie przez sieć nieprawdziwych informacji. Osoby poszkodowane w wyniku takich działań mogą jednak dochodzić sprawiedliwości na drodze cywilnej.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)