Wybierz region

Wybierz miasto

  Powstała droga w III tysiąclecie

  Autor: Robert DOMŻAŁ

  2000-05-29, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Powstała droga w III tysiąclecie Pracownicy Dromostu w czasie budowy drogi. Potężne głazy wydobyte z głębi Wielkopolskiej ziemi będą tworzyły stacje drogi krzyżowej.

  Powstała droga w III tysiąclecie  Pracownicy Dromostu w czasie budowy drogi.

  Potężne głazy wydobyte z głębi Wielkopolskiej ziemi będą tworzyły stacje drogi krzyżowej. Na Lednickie Pola, gdzie została ona ustawiona, przywieziono je w sobotę. Już za dwa tygodnie nad Lednicą odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży.


  Jest sobota, godz. 11. Na pola nad jeziorem Lednica, gdzie od kilku już lat stoi Brama Ryba wjeżdżają cztery samochody ciężarowe. Każdy wyładowany głazami ważącymi od 2 do 4 ton. Wydobyto je z głębi wielkopolskiej ziemi, z terenów Kopalni Węgla Kamiennego ,,Konin''. Nad jeziorem Lednica staną wzdłuż drogi prowadzącej do kopca. Zaczyna się wielogodzinna operacja zdejmowania kamieni z naczep i ustawiania ich. Okazuje się to wcale nie łatwe. Pracownicy poznańskiej firmy ,,Meliopoz'' wspólnie z pracownikami firmy Trans Gaz opasują kamienne kolosy stalowymi linami.

  - Lina wyżej, bo spadnie z kamienia - wykrzykuje do kolegów Kazimierz Siecheń, operator dźwigu. Wreszcie maszyna próbuje podnieść ważący blisko 4 tony głaz w górę. Lina napręża się i zsuwa. Trzeba poprawiać. Z pierwszym głazem jest najwięcej kłopotów. Kolejne a jest ich jeszcze 18 idą już łatwiej. Ale i tak roboty trwają do późnych godzin popołudniowych.

  Głazy ustawione zostają wzdłuż kilkusetmetrowej drogi prowadzącej do kopca zwieńczonego Bramą Rybą. Roboty nadzorują o. Jan Góra, dominikanin oraz Jędrzej Stępak, plastyk z Poznania. Drogę budowały wspólnie dwie firmy: Dromost z Żabna oraz Meliopoz. Zamiast polnej ścieżki jest teraz szersza od niej, wyniesiona w górę i utwardzona droga. To właśnie na niej niczym na teatralnej scenie będzie odbywała się znaczna część czerwcowych uroczystości.

  Robert DOMŻAŁ

  Twórcy i sponsorzy

  Ten rok jest dla Lednicy czasem szczególnym. Dla uczczenia 2 tysięcy lat chrześcijaństwa odlany został dzwon. Ufundowała go gmina Tarnowo Podgórne. Gazeta Poznańska jest sponsorem dzwonnicy, na której on wisi.Konstrukcję dzwonnicy wykonała firma Trasko Stal z Ostrowa Wielkopolskiego, fundament Energopol 7. Do powstania drogi przyczyniły się firmy: Dromost z Żabna, Meliopoz z Poznania, a także Hadex Gaz Poznania, Neoplan z Bolechowa.

  Pomóż i Ty

  Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wielkopolski do współudziału w budowie kolejnego rozdziału historii niezwykłego miejsca, jakim są Pola Lednickie. To właśnie tam powstawało państwo polskie, tam kształtowało się polskie chrześcijaństwo. Dzisiaj u progu kolejnego tysiąclecia powracamy do korzeni. Wystarczy wpłacić dowolny datek na konto: WBK VI O/Poznań 10901362-554590-128-0100-01 z dopiskiem Dzwonnica Lednica 2000.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)