Wybierz region

Wybierz miasto

  Wszystko na wieś

  Autor: MAJ

  2000-05-22, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  GAZETA POZNAŃSKA, poniedziałek 22.05.2000 Reforma szkół średnich Wszystko na wieś Dla wsi - stypendia dla tegorocznych ósmoklasistów i bezpłatne kursy językowe dla nauczycieli obiecał wiceminister edukacji ...

  GAZETA POZNAŃSKA, poniedziałek 22.05.2000

  Reforma szkół średnich
  Wszystko na wieś


  Dla wsi - stypendia dla tegorocznych ósmoklasistów i bezpłatne kursy językowe dla nauczycieli obiecał wiceminister edukacji Wojciech Książek.


  Już za dwa lata dzisiejsze ogólniaki i technika zostaną zastąpione zreformowanymi liceami profilowanymi. Wszystkie takie szkoły będą trzyklasowe i reforma zakłada, że ma do nich trafić 80 proc. absolwentów gimnazjów. W liceum profilowanym 80 proc. programu nauczania będą stanowiły przedmioty ogólne, a 20 proc. profilowane. W profilu akademickim te 20 proc. przeznaczone będzie na dodatkowe fakultety z dziedzin, które uczeń chce studiować, a w liceum np. o profilu techniczno-technologicznym i nachyleniu technologia drewna będą to przedmioty uczące obróbki drewna. Nazwy profili są, jak widać, strasznie toporne, ale najwięcej kontrowersji budzi nazwa ,,akademicki', którą nauczyciele proponują zamienić na określenie funkcjonujące wcześniej: ,,ogólnokształcący'.

  Bez informatyki

  W wielu liceach profilowanych wprowadzi się elementy kursowej nauki zawodu, tak aby rodziców chcących, aby dziecko jednak szybko zdobyło jakiś zawód, zachęcić do posłania go do liceum. W nowym liceum nie będzie informatyki. - W tym roku już każde gimnazjum będzie miało pracownię komputerową - powiedział kilka dni temu w Poznaniu na naradzie poświęconej reformie oświaty Wojciech Książek - i obowiązkowy program informatyki, a więc naszym zdaniem nie ma sensu dublować tego w liceum profilowanym. Natomiast komputery mają tam być wykorzystywane na lekcjach. W następnym roku zacznie się zmasowana modernizacja sprzętu komputerowego w szkołach ponadpodstawowych - zapowiedział wiceminister.

  Nauczycielu, ucz się

  W liceum profilowanym przewiduje się rozszerzony program nauki dwóch języków obcych, a pierwszym językiem ma być angielski. Skąd wziąć nauczycieli? Już obecnie 70 kolegiów językowych edukuje dostateczną liczbę anglistów - minister przewiduje, że wielu z nich skuszą znowelizowane płace czyli lepsze zarobki. Dla nauczycieli wiejskich otwiera się zaś możliwość przekwalifikowania się - mogą zgłosić się na roczny bezpłatny kurs języka. Po zdaniu egzaminu uzyskają uprawnienia do nauki języka w przedszkolach i pierwszych klasach podstawówki oraz możliwość dalszego studiowania w kolegium i zdobycia pełnych kwalifikacji.

  Przyszły rok to rok zerowy - ósmoklasistów już nie będzie, a absolwentów gimnazjów jeszcze nie będzie. Szkoły opustoszeją, na co jeszcze nałoży się pogłębiający niż demograficzny. Dlatego pedagogom oferuje się możliwości przekwalifikowania, choćby na nauczycieli przedsiębiorczości - nowego przedmiotu, który wchodzi do gimnazjum i do liceum. - Trzeba podnieść jakość takich kursów. Żadnych ,,galop-Sorbon' tolerować nie będziemy - malowniczo wyraził się wiceminister. MAJ

  Wojciech Książek

  wiceminister edukacji

  Naszym najgorętszym pragnieniem jest, by jak najwięcej dzieci z terenów wiejskich wybierało szkoły średnie. Już dziś przeznaczyliśmy 30 mln zł na stypendia dla ósmoklasistów ze wsi, które wybierają szkołę maturalną. Powinno wystarczyć dla co trzeciego takiego ucznia, a więc jest to już jakaś pomoc.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)