W Polsce mieszka 88 pań o nazwisku Pleszewska. Gazeta dotarła do swoich imienniczek. Zainspirowały nas do tego osoby, które noszą nazwisko pochodzące od nazwy naszego miasta.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W Polsce mieszka 88 pań o nazwisku Pleszewska. Gazeta dotarła do swoich imienniczek.


Zainspirowały nas do tego osoby, które noszą nazwisko pochodzące od nazwy naszego miasta. Wszystko zaczęło się od portalu internetowego Nasza- klasa, gdzie założyliśmy profil Klub Czytelników i Sympatyków ,,Gazety Pleszewskiej’’. Na naszą stronkę zaczęły z ciekawości zaglądać osoby noszące nazwisko ,,Plesze-wska’’ lub ,,Pleszewski’’.
Pytali w meilach o Pleszew. Niektórzy nie wiedzieli, że ich nazwisko pochodzi od nazwy miasta. Otrzymali je po przodkach.

I tak się zaczęła przyjaźń ,,Pleszewskich’’ z ,,Gazetą Pleszewską’’.
Anna Pleszewska z Beł-chatowa jest dumna ze swojego nazwiska, mimo iż o jego pochodzeniu niewiele wie.
Napisała nam, że nazwisko wymyślila teściowa a ona przyjęła je wraz z mężem po ślubie.- Po prostu jej się takie podobało i było niejako bliskie temu, z którego zmienila. Poprzednie (rodowe jej męża) było z serii nazwisk, które każdy by wolał zmienić...i jestem jej wdzięczna, że o tym pomyślala. Dzięki temu z dumą mogę się przedstawić, a mogło być zupełnie odwrotnie - pisze Anna Pleszewska.O istnieniu Pleszewa wie, bo przejeżdżała kilkakrotnie tędy na wakacje. Ale do centrum Pleszewa nie wjeżdżała. - Chyba dobrze kojarzę produkcję kotłóww pleszewskich - dodaje.

Piotr Pleszewski z Raciborza też o Pleszewie słyszał.- Będąc młodym chłopcem przejeżdżałem kilkakrotnie przez Pleszew i zawsze zastanawiało mnie podobieństwo nazwy miasta do mojego nazwiska? To może jestem właścicielem miasta a o tym nie wiem - pisze. Piotr tłumaczy, że dziadek ze strony ojca Czesław Pleszewski zamieszkiwał okolice Gniezna (Mogilno, Trzemeszno)i był stolarzem. Pyta nas o pochodzenie nazwy miasta. Oczywiście odpisujemy, mu że pochodzi od słowa ,,plecha’’, czyli ,,gołe, niezalesione miejsce wśród lasów’’. Piotr zapowiada, że nas odwiedzi.

Barbara z Warszawy mówi, że dziadek robi drzewo genealogiczne rodu Pleszewskich, rozważa przyjazd do miasta w czasie wakacji. A może nawet zjazd rodzinny w Pleszewie zrobią?
Na stronie www.nasikrewni.pl znaleźliśmy 170 osób noszących nazwisko Pleszewski lub Pleszewska. Okazuje się, że w Polsce mieszka 88 pań Pleszewskich i 82 panów Pleszewskich.
Matecznikiem Pleszewskich jest Wielkopolska, najwięcej ich mieszka w Czarnkowie i w Gnieźnie, po kilka osób w Pile, Tczewie, Koninie, Poznaniu. Ale są też Pleszewscy w Warszawie, w Wodzisławiu Śląskim czy Bełchatowie. Aż 48 Pleszewskich zamieszkuje w Niemczech m.in. w Berlinie. Prawdopodobnie są to pozostałości po rozbiorach.

Tymczasem żaden z Pleszewskich nie mieszka w Pleszewie. Jest to nawet logiczne. Nazwiska dodawano do imion dla lepszej rozpoznawalności osób. Był Zbyszko z Bogdańca, Powała z Taczewa, Janko z Czarnkowa. Mógł być np. jakiś Jan z Pleszewa. Potem z rzeczownika ,,z Pleszewa’’, zrobił się przymiotnik dzierżawczy ,,Pleszewski’’..
I tak powstawały nazwiska. W Wikipedii czytamy, że na ziemiach polskich nazwiska zaczęto dodawać do imion szlachcie około XV wieku, chłopom dwa wieki później. Obowiązkowo wprowadzili je zaborcy w Wielkopolsce w roku 1875, natomiast na terenach zaboru rosyjskiego i Galicji prawny obowiązek posiadania nazwiska wprowadzono dopiero w II Rzeczpospolitej.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!