Dowód osobisty - nowy wzór będzie obowiązywał zgodnie z ustawą z dnia 6 sierpnia 2010r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2010 nr 167, poz. 1131) od 1 marca 2015r. Podajemy najważniejsze zmiany w nowym dowodzie osobistym.

Dowód osobisty - nowy wzór

Najważniejsze zmiany w nowym dowodzie osobistym:
• brak adresu zameldowania (przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu),
• brak skanu podpisu posiadacza,
• brak wzrostu i koloru oczu,

Dowód osobisty wydany po 1marca 2015r. opatrzony będzie datą ważności, dowody wydane przed 1 marca 2015r. nadal zachowują swoją ważność (do terminu na jaki zostały wydane), także dokumenty bezterminowe. Dowód wydany osobie, która nie ukończyła 5 roku życia będzie ważny pięć lat (zgodę wyraża tylko jeden rodzic lub opiekun prawny ) natomiast dokument tożsamości dla pozostałych osób będzie ważny 10 lat bez względu na wiek.

Po pierwszym marca 2015r. wniosek o wydanie dowodu osobistego można będzie składać w organie dowolnej gminy na terenie całej Polski niezależnie od miejsca zameldowania.
Osoba, dla której ma być wydany wniosek osobisty musi być obecna przy składaniu wniosku z wyjątkiem dzieci do lat 5.

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego musimy dołączyć fotografię. Fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Fotografia zachowuje dotychczasowe wymiary 35x45 mm, wykonana winna być na jednolitym, jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry, obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków i przedstawiać osobę w pozycji frontalnej bez nakrycia głowy i ciemnych okularów. Powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Zmiana adresu dokonana przed 1 marca 2015r. skutkuje unieważnieniem dowodu po 3 miesiącach i wymaga złożenia wniosku o wydanie nowego dokumentu.

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!


Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!