Odra - choroba, której w ciągu ostatnich 40 lat właściwie przestaliśmy się obawiać, znów pojawiła się w gabinetach lekarskich.

ZOBACZ KONIECZNIE: Pierwszy przypadek odry w Poznaniu? Troje dzieci z podejrzeniem choroby


Do wrocławskiego szpitala trafiła właśnie kilkuletnia dziewczynka chora na odrę. Przyjechała z Niemiec, gdzie od października ubiegłego roku na odrę zachorowało już ponad 570 osób.

- Dziecko znajduję się w fazie ostrej. Jest poddawane intensywnemu procesowi leczenia - powiedział Sebastian Lorenc, rzecznik Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.CZYTAJ TEŻ;
Przybywa przeciwników obowiązkowych szczepień- Niemcy maja liczące się grupy dzieci, których rodzice odmawiają szczepienia. Wolność jest ważna, ale to dziecko nie jest własnością rodziców i zostało mu zabrane prawo ochrony przed chorobą - mówi prof. Andrzej Zieliński z Państwowego Zakładu Higieny.

Inny przypadek odry odnotowano w Myśliborzu w województwie zachodniopomorskim.

Coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci.
- Rodzice są zaniepokojeni, często pytają o ten temat, niejednokrotnie decydują się na szczepienie dzieci, ale czasami zdarzają się odmowy - mówi dr Joanna Szeląg, specjalista medycyny rodzinnej w Białymstoku.

Przeciwnicy szczepionek twierdzą, że taki zabieg może powodować alergie. Ostatni przypadek zachorowania na odrę we Wrocławiu odnotowano trzy lata temu.

Eksperci przypominają, że odra groźną chorobą.

- Odra jest chorobą bardzo zaraźliwą. Powikłania mogą być bardzo poważne: zapalenie mózgu, zapalenie ucha, utrata wzroku, a nawet śmierć - przyznała Joanna Narożniak, a Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

Czytaj też:
Epidemia odry zagraża Wielkopolsce? W kraju liczba zachorowań rośnie


Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Z regionu

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

melka (gość)

niech teraz zastanowią się głęboko rodzice, którzy nie szczepili swoich dzieci, robią im wielką krzywdę

hera (gość)

Rodzice, którzy nie szczepili dzieci powinni ponosić 100% kosztów leczenia swojego dziecka i za pobyt w szpitalu. Skoro z własnej woli nie szczepili to niech teraz płacą.

działacz (gość)

Nie ma żadnego powrotu odry. Zachorowania są na stałym poziomie. https://www.facebook.com/stowarzyszeniestopnop/photos/a.306097859417649.88682.206336526060450/998354346858660/