Powiatowe Dni Cichociemnych: pogrzeb "Gonta" ppor. Tadeusza Jaworskiego [FOTO, FILM]

Trwają trzydniowe obchody Powiatowych Dni Cichociemnych, które zainaugurowane zostały wczoraj (14 września) o godzinie 10:00 uroczystością przy Tablicy Pamiątkowej Cichociemnych przy ZSP Witkowo (ul. Warszawka). Dziś o godzinie 12:00 w kościele parafialnym odprawiona została msza święta - pogrzeb "Gonta" ppor. Tadeusza Jaworskiego, witkowianina i Cichociemnego.

Powiatowe Dni Cichociemnych: pogrzeb "Gonta" ppor. Tadeusza Jaworskiego [FOTO]
Dziś, o godzinie 12:00 w kościele parafialnym odprawiona została msza święta - pogrzeb "Gonta" ppor. Tadeusza Jaworskiego, witkowianina i Cichociemnego - spadochroniarza Armii Krajowej, zamęczonego w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Po nabożeństwie odbył się uroczysty przemarsz na cmentarz, gdzie przy grobie rodzinnym złożono urnę z symbolicznymi prochami według ceremoniału wojskowego, należnego Kawalerowi Orderu Wojennego Virtuti Militari. Wydarzeniu towarzyszyła Wojskowa Asysta Honorowa 33. BLTr. z Powidza, odczytano Apel Pamięci i oddano salwy honorowe. Następnie delegacje samorządów i instytucji z całego powiatu złożyły kwiaty. Uroczystość zwieńczyły przemówienia gości.

W niedzielę 16 września, w ramach wydarzenia, w Mielżynie o godzinie 13:30 odbędzie się uroczystość pt. "Rozstrzelani powstańcy/ochotnicy 1939 r.", przy pomniku przy drodze do Janowa. Wspomniani zostaną w formie inscenizacji rozstrzelani przez Niemców 15 września 1939 roku powstańcy wielkopolscy: Adam Szczepański oraz Franciszek Świerkowski. Po tym odbędzie się przemarsz do kościoła parafialnego, gdzie o 15:00 odprawiona zostanie msza święta. Tuż po nabożeństwie w miejscowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbędzie się uroczystość szkolna połączona z odsłonięciem murala poświęconego powstańcom wielkopolskim.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

10.10.2018, 22:29

Tłumy witkowian. Więcej orkiestry i delegacji ze szkół i stowarzyszeń. Znudzeni żołnierze, którzy w sobotnie popołudnie chętniej odpoczęli by w domach, młodzież szkolna " zachęcona" przez nauczycieli. Koszty z pewnością spore, by można się było pobawić i wesprzeć jakąś polityczną formację.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane