MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysty odpust św. Wojciecha. Ochrzcił Gdańsk, zginął za wiarę w Prusach, został pierwszym polskim świętym

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Wejściem pielgrzymek z Łęgowa, Starych Szkotów i gdańskiej bazyliki mariackiej na Wojciechowe wzgórze i uroczystą mszą koncelebrowaną przez prymasa Polski rozpoczął się odpust pod wezwaniem patrona kraju, Gdańska i archidiecezji. Stolica biskupia w mieście nad Motławą wkracza w rok obchodów stulecia. Spisany ponad tysiąc lat temu żywot Świętego Wojciecha po raz pierwszy wymienia nazwę Gdańska, w pobliżu którego nastąpiła męczeńska śmierć misjonarza.

Uroczysty odpust w Gdańsku-Świętym Wojciechu

Uroczystości patronalne archidiecezji gdańskiej ku czci świętego rozpoczęły pielgrzymki wiernych do jego sanktuarium w Gdańsku-Świętym Wojciechu. Pierwsza z nich wyruszyła o godz. 9:00 z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Pielgrzymujący w uroczystej procesji nieśli relikwie patrona archidiecezji. W tej pielgrzymce tradycyjnie biorą udział m. in. członkowie Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis”. Równolegle z nią ruszyła procesja pielgrzymkowa z podgdańskiego Łęgowa. O godz. 10:00 z kościoła pw. św. Ignacego Loyoli w Gdańsku-Starych Szkotach wyruszyła pielgrzymka młodzieży.

Święty Wojciech – ochrzcił Gdańsk, zginął za wiarę w Prusach

W roku rozpoczynającym obchody jubileuszowe archidiecezji – 100-lecia samodzielnego biskupstwa gdańskiego – uroczystą mszę na wzgórzu nad sanktuarium, na które w południe dotarły pielgrzymki, koncelebrował prymas Polski abp Wojciech Polak.

W Żywocie Świętego Wojciecha, spisanym ok. 1000 roku przez benedyktyńskiego mnicha rzymskiego Jana Kanapariusza, po raz pierwszy pojawia się wzmianka o mieście Gdańsku – urbs Gyddanyzc – w którym czeski misjonarz chrzcił mieszkańców. Męczeńska śmierć biskupa Wojciecha z rąk pogańskich Prusów w czasie nieudanej misji ewangelizacyjnej, która rozpoczęła się w Gdańsku w 997 roku, jest kluczowym momentem w rozpoczynającej się historii państwa polskiego. Wykupienie przez Bolesława Chrobrego ciała męczennika od pogan za złoto o jego wadze i zabiegi o rychłą kanonizację praskiego biskupa, dały Polsce niezależną metropolię kościelną w Gnieźnie i świętego patrona kraju, potwierdzenie niezależności ziem polskich przez cesarza Ottona III podczas zjazdu gnieźnieńskiego a w konsekwencji – Chrobremu – koronę powstałego królestwa.

Święty Wojciech – patron Polski, Gdańska i archidiecezji

Święty Wojciech, jako ten, który ochrzcił Gdańsk, jest patronem miasta, a rok jego w nim pobytu – 997 – symbolicznym jego początkiem. Pielgrzymki do sanktuarium, w miejscu którego według tradycji przyszły święty wygłaszał kazania, odbywały się w okresie międzywojennym i były prowadzone przez między innymi ks. Franciszka Rogaczewskiego – proboszcza polskiej parafii pw. Chrystusa Króla w Wolnym Mieście Gdańsku. Polska mniejszość była też mniejszością katolicką w protestanckim Gdańsku, który dopiero od 30 grudnia 1925 roku był siedzibą biskupią osobnej diecezji. Wydzielenie jej przez Watykan z biskupstwa chełmińskiego było pośrednim usankcjonowaniem międzywojennego politycznego status quo. Rozkwit pielgrzymkowo-odpustowej tradycji do sanktuarium męczennika nastąpił już po II wojnie światowej, po utworzeniu w 1992 roku archidiecezji gdańskiej. Jej patronem został ustanowiony właśnie św. Wojciech.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto