Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duma Wielkopolski. Gmina Słupca - społeczność ludzi obdarzonych talentem

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Urząd Miejski w Słupcy
Apolinary Szeluto, Edward Fiszer… niedocenieni jako kompozytorzy za życia. Henryk Wolski… żeglarz, podróżnik, człowiek sukcesu. Wszyscy obdarzeni talentem, pracowici i uparcie dążący do wyznaczonego sobie celu. Słupczanie są z nich dumni.

Apolinary Szeluto
Urodzony 23. 07. 1884 r. w Petersburgu, zmarł 21. 08. 1966 r. w Chodzieży. Muzyka towarzyszyła mu od dziecka. W wieku 9 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Później pobierał naukę w konserwatorium muzycznym. Był profesorem w Konserwatorium Muzycznym im. Mozarta w Berlinie. Należał do grupy kompozytorskiej Młoda Polska. Był wybitnym kompozytorem i pianistą. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości. Los związał go ze Słupcą, do której przybył wraz z rodziną w 1934 r. Pracował tu jako notariusz. Podczas okupacji został wysiedlony. Po wojnie powrócił do Słupcy. Został sędzią Sądu Grodzkiego w Słupcy. Nigdy nie wyrzekł się swojej pasji, jaką była muzyka i nie zaprzestał komponowania. Ciężkie przeżycia wojenne, śmierć najbliższych i samotność doprowadziły kompozytora do załamania psychicznego. Po śmierci spoczął na słupeckim cmentarzu parafialnym.

Apolinary Szeluto ma w Słupcy swój pomnik i skwer. Jego imię otrzymała ulica, przy której mieszkał. Od 2005 roku jest patronem słupeckiego Zespołu Szkół Muzycznych, który jest organizatorem Festiwalu Pianistycznego im. Apolinarego Szeluty. Jego twórczość została przez słupczan przypomniana i utrwalona na płytach wydanych w 2008 roku oraz w 2014 roku w 130. rocznicę urodzin kompozytora.

W Słupcy od 2015 roku działa Stowarzyszenie im. Apolinarego Szeluty, które stara się ocalić go od zapomnienia, wpisując twórczość kompozytora w życie kulturalne miasta. Ideą stowarzyszenia jest promowanie Szeluty w regionie, w Polsce i na świecie. Starszy Pan spacerujący z psem - takim Apolinary Szeluto pozostał w pamięci wielu słupczan.

Edward Fiszer
Ur. 10. 10. 1916 r. w Słupcy, zm. 13. 01. 1972 r. w Poznaniu, pochowany na warszawskich Powązkach, poeta, literat, librecista, współtwórca i pierwszy redaktor naczelny programu III Polskiego Radia. Był także jednym z inicjatorów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Autor słów takich piosenek, jak: „Ania”, „Jutro będzie dobry dzień”, „Pójdę na stare miasto”, „Przyjedź mamo na przysięgę”, „Srebrne wesele”, „Stokrotka”. Piosenki Fiszera wykonywali: Helena Majdaniec, Irena Santor, Trubadurzy, Jerzy Połomski, Wiktor Zatwarski, Mieczysław Fogg, Zbigniew Kurtycz, Czesław Niemen, Danuta Rinn i jeszcze wielu innych.

Do rodzinnej Słupcy Edward Fiszer wracał stosunkowo rzadko. Na pewno był w niej w 1966 r. oraz na krótko przed swoją śmiercią.

10 października 2016 roku, w setną rocznicę urodzin Edwarda Fiszera, odbyła się uroczystość wmurowania pamiątkowej tablicy przy zbiegu placu Wolności z ulicą Bóżniczą, w miejscu nieistniejącego już domu, w którym urodził się i mieszkał Edward Fiszer. Także z tej okazji, w dniu 3 czerwca 2016 r., poecie dedykowano IX Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Słupcy. Imię Edwarda Fiszera nosi Szkoła Muzyczna Yamaha w Słupcy, która od 2009 r. we współpracy z samorządem miasta Słupcy organizuje Festiwal Piosenki Polskiej „Graj i Śpiewaj z Yamahą”, na którym wykonywane są piosenki Edwarda Fiszera. Od V edycji jest to odrębna, stała kategoria w programie imprezy. W 2020 r., podczas ogłoszonego przez szkołę konkursu kompozytorskiego, kilka wierszy Edwarda Fiszera otrzymało szatę muzyczną - stały się piosenkami.

Henryk Wolski
Ur. 05. 01. 1951 r. w Słupcy, mgr inż. mechanik, absolwent Politechniki Poznańskiej, podróżnik, żeglarz, kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa (również w warunkach sztormowych), skipper, założyciel firmy Concept Sailing prowadzącej rejsy i szkolenia żeglarskie, specjalizującej się w tzw. „żeglowaniu z konceptem”, czyli według myśli przewodniej o aspekcie historycznym, kulturowym lub specyficznie żeglarskim, np. śladami Odyseusza, śladami wikingów. Pływał w najróżniejszych regionach świata. Co najmniej sześć razy okrążył świat.

Jest autorem wielu publikacji w magazynach „Żagle”, „Rejs”, „Poznaj Świat”. Publikował w „BOOTE”, „Unternehmung Viking”. Jest jednym z autorów tekstów w albumie fotograficznym „Mythos Feuerland”. Jest laureatem „Nagrody Conrada 2003” za kultywowanie tradycji żeglugowych ludów północy, za morskie wielkie i małe wyprawy badawcze i historyczne oraz „Nagrody Kolosy 2003” za opłynięcie Bieguna Północnego na jachtach żaglowych - dokonał tego jako pierwszy Polak i szósty człowiek w świecie. Za to samo osiągnięcie Berliński Związek Żeglarski przyznał mu złote odznaczenie. Henryk Wolski otrzymał również „Nagrodę im. Leonida Teligi 2003” za książkę „Fortitudine Vincimus - zwyciężymy wytrwałością”.

Michał Pyrzyk

burmistrz miasta Słupcy

- Podróżując po Wielkopolsce natraficie Państwo na ponad trzynastotysięczne miasto Słupca. Zapewne pomyślicie: „miasteczko, jakich wiele.” Takie miejsca niezbyt często bywają celem, do którego zmierzają podróżni. A szkoda... Znacznie częściej bywają początkiem drogi. Miejscem, z którego wyrusza się w świat w pogoni za marzeniami. Czasem też bywają miejscem odpoczynku, bezpieczną przystanią, w której można realizować swoje pasje. Tak niewiele trzeba, aby dogonić marzenia. Wystarczy zaangażowanie i praca wykonana z sercem i wiarą w to, że to, co robimy ma sens. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące.

W albumie „Duma Wielkopolski” przedstawiającym wybitne osobowości regionu odbiorca przeczyta o ludziach związanych m.in. z ziemią słupecką. To właśnie w Słupcy urodzili się Edward Fiszer i Henryk Wolski i to stąd wyruszyli w pracowitą drogę pełną wyzwań, uwieńczoną sukcesami. Z kolei dla Apolinarego Szeluty Słupca na wiele lat była przystanią, azylem, w którym kompozytor oddawał się swojej pasji, jaką była muzyka. Małe miasto, jakim jest Słupca, ma „swoich” sławnych Polaków. Warto poznać życiowe drogi osób, dzięki którym Słupca jest znana w świecie. Należy pielęgnować pamięć o tych ludziach. Ich dokonania sprawiają, że jesteśmy z nich dumni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupca.naszemiasto.pl Nasze Miasto