Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sport w Słupcy. Atrakcje Gminy Słupca dla sympatyków sportu oraz aktywnego stylu życia

opr. Adrianna Jackowiak
Rzymski poeta powiedział niegdyś: „W zdrowym ciele, zdrowy duch,” z czym trudno się nie zgodzić. Tempo życia, stres wywierają na nasze zdrowie fizyczne, a także psychiczne negatywny wpływ. Wielu sportowców potwierdza, że ruch przynosi odpoczynek psychiczny. Przekonują się o tym ci, którzy wiodą aktywny tryb życia. Zapraszamy sympatyków sportu i aktywnego trybu życia do gminy Słupca.

We wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie słupeckim ok. 70 km od Poznania znajduje się gmina Słupca. Z uwagi na dobrą jakość tutejszych gleb, zwykło mawiać się o nas, że jesteśmy gminą rolniczą.

Niemniej jednak warunki geograficzne sprzyjają, by hołdować zasadzie: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Na dość rozległym terytorium gminy mamy 30 sołectw i w wielu z nich znajdują się siłownie zewnętrzne dostępne dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek. Są to obiekty otwarte i ogólnodostępne, z których można korzystać np. podczas przejażdżki rowerowej.

Takie tereny znajdują uznanie również wśród biegaczy. Najmłodszym dedykujemy 20 dobrze wyposażonych placów zabaw w miejscach publicznych takich, jak szkoły, remizy, świetlice i place gminne. Niewielka część gminy (Piotrowice, Korwin) sąsiaduje z Jeziorem Słupeckim, gdzie amatorzy wędkowania, mogą spełniać swoje pasje, a turyści, którzy goszczą nad Jeziorem Powidzkim, delikatnie wcinającym się w teren Kochowa, mogą korzystać ze sportów wodnych.
Dzieci i młodzież biorą udział w wielu turniejach zarówno na szczeblu gminnym, jak i powiatowym. Organizowane są również imprezy o zasięgu wojewódzkim. W ciągu roku odbywa się także kilka imprez sportowych pod patronatem wójta gminy Słupca, ale o tym opowiemy w dalszej części.

Święto biegaczy

Bieg Uliczny „Cienińska Szóstka” to najważniejsze wydarzenie sportowe w gminie Słupca – święto sportu, którego organizatorami są gmina Słupca wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Cieninie Zabornym. W przygotowania zawsze włączają się sympatycy sportu oraz wolontariusze. Dyrektorem biegu jest Hubert Pokrop – polski lekkoatleta, specjalizujący się w biegach średnich i długich, medalista mistrzostw kraju w różnych kategoriach wiekowych. Reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych juniorów oraz młodzieżowców.
I edycja Biegu odbyła się w 2014 roku. W 2019 roku w ramach VI Edycji Biegu Ulicznego „Cienińska Szóstka” pod hasłem – Pobiegnij z Mistrzyniami zorganizowano 8. Otwarte Mistrzostwa Polski Kobiet w Biegu Ulicznym na 5 km. Organizatorzy pięć lat rozwijali swą imprezę sportową, aby mogli stanąć w konkursie wśród innych kandydatów, pretendujących do ich organizacji (wcześniej tego typu mistrzostwa były rozgrywane w miastach takich jak Kleszczów, czy Warszawa-Ursynów).
W programie „Cienińskiej Szóstki„ znajdują się m.in.: biegi przedszkolaków, biegi dziewcząt i chłopców, biegi młodzieży na dystansie 1000 m, wyścig nordic walking na dystansie 3 km.
Bieg główny na dystansie 6 km odbywa się w kategorii kobiet i mężczyzn. Na dystansie 5 km w ramach „Cienińskiej Szóstki” odbywa się bieg w kategorii służb mundurowych.

Nie tylko dla biegaczy

Amatorzy jazdy na rowerze mogą wziąć udział w rajdzie rowerowym organizowanym przez wójta gminy raz w roku. Rajd odbywa się na 22-kilometrowej trasie drogami gminy i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Rajd odbywa się w tempie rekreacyjnym, dlatego jest dobrą alternatywą aktywnego spędzania czasu dla całych rodzin, w tym dla najmłodszych.

Początki plebiscytu na najlepszych sportowców naszego regionu przypadły na inne niż dzisiaj realia ustrojowe, za to podobnie jak teraz wyglądał wtedy podział terytorialny Polski. Województwa podkarpac-kiego nie było, ale istniało woj. rzeszowskie Wójt gminy Grażyna Kazuś towarzyszy większości imprez w gminie
By promować aktywny styl życia wśród mieszkańców gminy i przybyłych gości, w ostatnich latach sporo zainwestowano nie tylko w drobną infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, ale również w pełni wymiarowe obiekty sportowe.

Infrastruktura sportowa

Na dość rozległym terytorium gminy (30 sołectw), znajdują się m.in.: siłownie zewnętrzne, 20 dobrze wyposażonych placów zabaw, boisko wielofunkcyjne w Drążnej (wyposażone w bieżnię lekkoatletyczną ze skocznią i „piaskownicą”), boisko do piłki koszykowej, piłki ręcznej, siatkowej i kort tenisowy.
W Koszutach i Kowalewie-Opactwie przy szkołach podstawowych, usytuowane są sale sportowe. Korzystają z niej uczniowie, ale też grupy zorganizowane. Infrastruktura hal pozwala na prowadzenie rozgrywek w piłkę siatkową, piłkę ręczną, piłkę nożną, unihokeja i inne gry rekreacyjno-sportowe. W hali sportowej w Kowalewie dostępna jest również siłownia. Na terenie gminy Słupca znajduje się 9 siłowni zewnętrznych. Przy boisku gminnym w Cieninie Zabornym znajduje się Otwarta Strefa Aktywności, zrealizowana z dofinansowaniem środków z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach „Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym”. Wykonano na nim montaż ogrodzenia, elementów siłowni plenerowej, ławek, paleniska, stołu do szachów, tablicy do gry w kółko i krzyżyk oraz nasadzono drzewa. Koszt inwestycji to 30 tysięcy złotych.

Od piłki nożnej do plażowej

Warto wspomnieć o wydarzeniach sportowych, które organizowane są w gminie Słupca. Halowy Turniej Sołectw Gminy Słupca w piłce nożnej, rokrocznie odbywa się z inicjatywy Przewodniczącego Rady Gminy Słupca, pod patronatem wójta gminy. Z kolei komendant Gminno-Miejskiego Związku OSP RP w Słupcy od kilku lat organizuje turniej piłki siatkowej dla druhów z jednostek OSP z terenu gminy Słupca.
Na hali w Kowalewie-Opactwie odbywają się imprezy sportowe o randze gminnej, powiatowej oraz wojewódzkiej. Najważniejsze to m.in.: Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Słupca, turnieje piłki nożnej w różnych kategoriach wiekowych, Spartakiada OSP o Puchar Wójta Gminy Słupca, Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Mistrzostwa Gminy w Piłce Ręcznej chłopców i dziewcząt, turniej piłki nożnej – Okręgowy Związek Piłki Nożnej Konin – kat. U 9, Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa OSP w Cieninie Zabornym,
Inne imprezy gminne to: Turniej Plażowej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Słupca w Cieninie Zabornym, zawody sportowe dla klas IV–VIII oraz I–III w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, rozgrywki w unihokeja – dziewczęta oraz chłopcy na szczeblu gminnym i powiatowym. W Kowalewie-Opactwie odbywa się turniej rekreacyjno-sportowy dla klas I-III , turniej piłki nożnej halowej na zakończenie sezonu piłkarskiego, Igrzyska Dzieci – Powiatowe Mistrzostwa w Grach i Zabawach klas I-III szkół podstawowych, halowy turniej sportowo-rekreacyjny dla przedszkoli gminy Słupca, Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej – kategoria U 8.

Sport stanowi również element współpracy międzynarodowej. Od 2014 roku gmina Słupca współpracuje z partnerami z Weimaru (nad rzeką Lahn). Podczas wizyt rozgrywane są mecze piłki nożnej pomiędzy drużyną gości, a mieszkańcami. W 2017 rok rywalizowano również w tenisie stołowym.

ZOBACZ --> 10 minutowy rozruch z rana – trening z Kasią Bigos

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupca.naszemiasto.pl Nasze Miasto