Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownie Terapeutyczne Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zdunach otwarte!

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W piątek, 15 grudnia w zdunowskim ratuszu otwarto Pracownie Terapeutyczne Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zdunach. Dzięki temu w zdunowskim ratuszu znalazło się miejsce dla 25 uczestników terapii w znacznie umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i 5 pracowników, przez co WTZ będą mogły rozszerzyć działalność w budynku w Krotoszynie.

Wszystko zaczęło się 14 lipca 2018 r., kiedy to budynek przy ul. Młyńskiej stanął w ogniu. Był on siedzibą szkoły muzycznej, hufca harcerskiego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz właśnie Warsztatu Terapii Zajęciowej.

WTZ został przeniesiony do dwóch budynków przy ul. Kobylińskiej w Krotoszynie. Jednak w tym roku złożono przetarg i część WTZ-u będzie funkcjonowało w Zdunach. W Krotoszynie znajdą się osoby z Krotoszyna, Koźmina Wielkopolskiego, Rozdrażewa i Sulmierzyc, natomiast w Zdunach - ze Zdun i Kobylina. Zajęcia odbywają się od 8:00 do 15:00. W przyszłości, po remoncie, którego końca nie widać, WTZ ma wrócić do dawnego budynku koszarowca przy ul. Młyńskiej.

- Rozpoczynamy działalność w Zdunach jako Warsztat Terapii Zajęciowej i dodatkowe Pracownie Terapeutyczne. W samym ratuszu miejsce znajdzie 25 uczestników terapii i 5 pracowników. Dzięki temu będziemy mogli też rozszerzyć funkcjonowanie warsztatu w Krotoszynie. Tu dzięki uprzejmości pana burmistrza i wygranemu przetargowi na wynajem tych pomieszczeń, możemy prowadzić działalność dla osób niepełnosprawnych ze znacznym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - powiedział nam Paweł Kaczmarek, kierownik WTZ w Krotoszynie.

Garść historii

Zdunowski ratusz to jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Powstał jako ratusz w centrum Zdun Niemieckich, które obok Zdun Polskich i Sieniutowa stanowiły miasta pograniczne. Budynek powstał w 1684 r., a potem dobudowano do niego część wschodnią. Fundatorem był właściciel miasta i wojewoda kaliski Rafał Leszczyński, ojciec późniejszego króla Polski Stanisława Leszczyńskiego. W XIX w. do ratusza dobudowano przybudówkę. Mieści się on na zdunowskim Rynku i jest obecnie jedynym ratuzem w Zdunach (dziwnie to brzmi, ale musimy pamiętać, że były trzy budowle). Ratusz w Sieniutowie jest najbardziej enigmatycznym. Zachował się oryginalny mechanizm zegarowy firmy G. Weiss z Głogowa, wykonany w 1889 r.

W latach 1996- 2004 budynek przeszedł gruntowną modernizację. Budynek został zbudowany na planie kwadratu z wieżą o konstrukcji szkieletowej wypełnionej gliną. Wspomnianą dobudówkę zbudowano od wschodniej strony ratusza. Od zachodu dach wsparty jest pięcioma kolumnami. Ratusz był siedzibą władz miejskich. Po wybuchu II wojny światowej urzędowali tam niemieccy Amstkommisarowie, a od 1942 r. znajdował się areszt. W okresie Polski Ludowej w budynku mieściła się biblioteka i kawiarnia. Od 2007 r. znajdował się tam Zdunowski Ośrodek Kultury, Galeria na Strychu oraz kawiarnia (te pomieszczenia przejął WTZ), a we wschodniej części bank, a obecnie kwiaciarnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto